Je li u Hrvatskoj na vidiku solarna revolucija? Ostvare li se najave potpredsjednika Vlade Radimira Čačića o radikalnom skraćivanju birokratske procedure potrebne za instalaciju solarnih panela namijenjenih proizvodnji električne energije, bit će ispunjen ključni uvjet da deseci tisuća hrvatskih građana krovove svojih obiteljskih kuća pretvore u solarne elektrane, te pritom ostvare golem profit.
Zahvaljujući zajamčenoj visokoj otkupnoj cijeni struje proizvedene na taj način, solarne krovne elektrane mogle bi postati jedan od najprofitabilnijih legalnih poslovnih sektora u Hrvatskoj u kojemu građani bez ikakvog rizika i vlastita kapitala mogu u razdoblju od 14 godina zaraditi stotine tisuća kuna. Formalno, to je bilo
moguće i dosad, ali je razvoj solarne energetike u Hrvatskoj bio zakočen golemom birokratskom procedurom pa je čak i za instalaciju najmanje elektrane bilo potrebno šezdesetak raznih dokumenata. Čačić je sada najavio kako će se predloženim izmjenama Zakona o tržištu električne energije ta procedura skratiti – odvijat će se u dva koraka i trajati maksimalno 60 dana.
moguće i dosad, ali je razvoj solarne energetike u Hrvatskoj bio zakočen golemom birokratskom procedurom pa je čak i za instalaciju najmanje elektrane bilo potrebno šezdesetak raznih dokumenata. Čačić je sada najavio kako će se predloženim izmjenama Zakona o tržištu električne energije ta procedura skratiti – odvijat će se u dva koraka i trajati maksimalno 60 dana.
Kakva je računica
Vlada usporedo radi i na novom pravilniku o poticajnoj otkupnoj cijeni energije iz obnovljivih izvora. Prvi nacrt tog pravilnika oštro su kritizirali investitori, zamjerajući to što je iz računice izbačen godišnji korektivni faktor kojim se otkupna cijena prilagođavala inflaciji. No, taj će faktor sada ipak biti uključen u novu tarifu, čime je stvorena ključna pretpostavka za stabilnu zaradu investitora. Iako će otkupne cijene biti nešto niže, s 12 na 14 godina bit će povećan rok tijekom kojeg elektrane imaju pravo na poticajnu cijenu. Ekolog Vjeran Piršić pozdravlja Vladinu odluku.
– Postavljanje malih obiteljskih solarnih sistema građanima će biti isplativo i po novim, smanjenim otkupnim cijenama jer je i cijena solarnih ploča i njihove ugradnje posljednjih godina pojeftinila za dva do tri puta – tvrdi Piršić i poziva građane da investiraju u krovne solarne ploče.
Računica je sljedeća. Cijena opreme i instalacije za solarnu elektranu snage 10 kilovata – kakva se može sagraditi na krovu prosječne obiteljske kuće – iznosi oko 134 tisuće kuna, uz naknadu za priključenje na HEP-ovu mrežu koja varira između 7 i 15 tisuća kuna. Taj novac investitor može vratiti za 6,3 godine, a do kraja razdoblja poticane cijene zaraditi daljnjih 135,897 kuna. Taj proračun vrijedi za kuću u središnjoj Hrvatskoj, a u Dalmaciji i Istri, gdje je sunčanih dana više, konačna zarada je veća. Nakon 14 godina proizvedena struja prodaje se po znatno nižoj cijeni nego prije, ali kako solarni paneli imaju vijek trajanja od 20 do 25 godina, zarada vlasnika se još uveća. Kako više hrvatskih banaka nudi specijalizirane kredite za takve investicije po kamati od 5,5 posto i bez jamstva, zaradit će čak i oni koji tako financiraju investiciju. Dakle, bez rizika i kune uloženog kapitala. Za one kojima je i to neprihvatljivo, rješenje nudi tvrtka InoSolar, specijalizirana za gradnju solarnih krovova, koja vlasnicima kuća nudi da joj iznajme svoj krov za postavljanje elektrane.
Najamnina unaprijed
- Sve što trebate imati je dokaz o vlasništvu nad krovom. Mi radimo cjelokupnu investiciju, potpisujemo ugovor na 14 godina, a nakon isteka tog roka smo suvlasnici elektrane u jednakom omjeru. Najamninu za cjelokupni rok isplaćujemo unaprijed. Za elektranu snage 10 kW to u pravilu iznosi između tri i četiri tisuće eura.
Taj model, nažalost, još nije zaživio u Hrvatskoj zbog mentaliteta ljudi koji traže zaradu preko noći. Nadam se da će se nakon najavljenih zakonskih izmjena situacija poboljšati – kaže Miodrag Wellner, predstavnik InoSolara u Hrvatskoj.
Proračuni za postavljanje male solarne elektrane
10 kW
Investicija: 133.965 kn (+15.000 kn)
Otkupna cijena: 2,6290 kn/kWh
Rok povlaštene cijene: 14 godina
Povrat investicije: 6,3 godine
Zarada: 135.897 kn
Profitabilnost: 13,7 posto
30 kW
Investicija: 371.028 kn (+15000 kn)
Otkupna cijena: 2,233 kn/kWh
Rok povlaštene cijene: 14 godina
Povrat investicije: 6,5 godina
Zarada: 336.758 kn